İçeriğe geç
Ana sayfa » Blog » Blog » Gölge yazar kimdir? Hayalet yazar kimdir?

Gölge yazar kimdir? Hayalet yazar kimdir?

  Gölge yazar kimdir sorusu hiç şüphesiz hepimizin merak ettiği bir sorudur. Çoğunlukla etrafımızda duyduğumuz, kim olduğunu tam olarak anlamadığımız ve gizemli bir halde sandığımız bir kavramdır. Peki hiç düşündünüz mü gölge yazar kimdir diye? Gölge yazar ile hayalet yazar aynı kişi midir? Gelin birlikte bakalım.

  Gölge yazar kimdir?

  Gölge yazar kavramının Türkçeye ilk geçişi aslında hayalet yazar olarak olmuştur. İngilizcede “Ghost Writer” olarak bilinen kavramın birebir tercümesi “hayalet yazar” olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kavramın ilk etaptaki ürpertici etkisinden dolayı en güzel alternatif olarak “gölge yazar” kavramı doğmuştur.

  hayalet yazar

   

  Gölge yazar kimdir sorusuna karşılık olarak en genel tanımlama; çeşitli nedenlerden dolayı bir eseri kaleme alamayan birisinin yerine o eseri yazan kişidir. Bu eser bir roman, novella, senaryo ya da öykü olabilir. Gölge yazar genellikle kurgusu daha önceden hazırlanmış eserleri kaleme alır.

  Gölge yazar kimdir sorusunun somut cevabı ise genellikle yayınevi editörleri olarak yanıtlanmaktadır. Yayın sektörünün içerisinde uzun süre çalışmış ve tecrübe sahibi olmuş kişiler, kitap yazma ve yayımlanma sürecinde elbetteki uzman kişilerdir. Özellikle daha öncesinden metin yazarlığı ya da farklı alanlarda yazma tecrübesine sahip editörler, kitap çıkartmak isteyen birçok kişiye editörlük ve yayın danışmanlığı gibi destekler sunarken, bu hizmetleri bir adım daha ileriye taşıyarak gölge yazarlık desteği de sunmaya başlamışlardır.

  Ünlü yazarlar da gölge yazarlık yapıyor

  Gölge yazarlar sadece editörlerden değil, yazarlar arasından da çıkmaktadır. Nitekim asli işi yazarlık olan kişilerin yazma tecrübeleri kaçınılmazdır. Ülkemizde ve dünyada birçok yazar, kendi eserlerinin yanı sıra başka eserlere de gölge yazarlık desteği sunmaktadırlar.

  Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı ünlü yazarlar yıllarca geçimlerini gölge yazarlıktan sağlamışlardır. Bunun nedeni telif oranlarının çoğu zaman düşük olması ve yayın evlerinin ödemeleri aksatmalarıdır. Yazarlık dışında herhangi bir iş yapmayan yazarlar da başkaları adına kitaplar yazarak ek gelir sağlamaya yönelmişlerdir.

  Gölge yazarı nereden bulabilirim?

  Sizin de hayalinizde bir kurgu varsa ya da bir kitap sahibi olmak istiyorsanız gölge yazarla çalışabiliriz. Gizlilik sözleşmesi ile gölge yazarla çalışmak istiyorsanız sitemizin iletişim kısmından ya da iletisim@golgeyazari.com adresine e-posta göndererek iletişime geçebilirsiniz.

  Sosyal medya hesaplarına ulaşmak için tıklayınız.

  Instagram, Twitter – Facebook

  Whatsapp'tan Ulaş