İçeriğe geç
Ana sayfa » Gölge Yazar Kitapları Nelerdir?

Gölge Yazar Kitapları Nelerdir?

Gölge yazar kitapları, diğer bir deyişle denilince hayalet yazar kitapları en çok merak edilen konulardandır. Kimlerin kitaplarının gölge yazar kitabı olduğunu anlamak veya tespit etmek çok zordur. Ama gölge yazarlık desteği, tahmin edilenden çok daha yaygındır.

Gölge yazar kitapları nedir?

Gölge yazar kitapları, isminden de anlaşılacağı üzere bir eserin, yazarı yerine bir başkası tarafından kaleme alınmasıyla ortaya çıkan kitaplardır. Yani kitap başkası tarafından yazılmıştır. İlk başta etik bir uygulama gibi görünmeyen bu hizmet, detaylarına inildiği zaman aslında gayet etik ve yasal bir hizmet olduğu ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde gerek Türkiye’de gerekse dünyada yayımlanmış ve halen piyasada olan birçok kitap aslında gölge yazarlar tarafından kaleme alınmıştır. Ghost Writer olarak da bilinen bu durum, kitap yazma sürecinde yaşayan birçok soruna etkili bir çözümdür.

Gölge Yazar Kitapları

Gölge yazar kitaplarının çeşitleri nelerdir?

Gölge yazar kitaplarında en başta biyografi kitapları gelmektedir. Yaşadığı anıları ve tecrübelerini, hayat hikayeleri veya belirli bir döneme ait deneyimlerini kaleme almak isteyenler gölge yazarlarla çalışmaktadırlar.

Gölge yazara anılarını belirli bir kronolojiye göre anlatan yazarlar, eserlerinin kaleme alınması sürecini yakından takip ederek eserlerinin hazırlanmasını sağlarlar. Daha önce yazma tecrübesi olmayan ya da eseri kaleme almaya vakti olmayanlar için bir hayli yaygın bir yöntemdir. Hali hazırda bu şekilde hazırlanmış birçok eser okuyucu ile buluşmuştur.

Gölge yazar kitaplarından bir başka çoğunluğu ise göçmen vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Uzun yıllar boyunca Avrupa veya başka bir bölgede yaşamış olan kişilerin doğal bir sorunu dil sorunudur. Zaman içerisinde Türkçenin zamanla unutulması ya da daralması nedeniyle, birçok gurbetçi vatandaşımız gölge yazarlardan destek alarak eserlerini hazırlamaktadırlar.

Gölge yazar kitapları konusunda bir başka yaygın durum ise kurgusu hazırlanmış roman dosyalarıdır. Hayal gücü yüksek olan ve iç çatışma-dış çatışma formülleriyle roman kurgusu hazırlayan birçok kişi, roman tekniğine uygunluk, yazmak için zaman veya beceri yoksunluğu gibi nedenlerden dolayı, kurgusunu profesyonel gölge yazarlara anlatarak kaleme aldırmaktadırlar.

En yaygın olan bir başka gölge yazar kitap çeşidi de çocuk kitaplarıdır. Özelliklerine çocuğuna kalıcı bir anı bırakmak isteyen anne-babalar, karne veya doğum günü gibi özel günlerde çocuklarına kalıcı bir hatıra bırakmak için çocuk kitapları yazdırmaktadırlar. Çocuğunun kahramanı olduğu bir eser, hem kalıcı bir hatıra hem de çocuğunun kitap okumasına ve kitapları sevmesine teşvik açısından oldukça yaygın bir yöntemdir.

Bir gölge yazar ile nasıl iletişime geçebilirim?

Gölge yazar olarak benimle iletişime geçmek, detaylı bilgi almak ve projelerinizi paylaşmak için iletişim sayfasında formu doldurabilir ya da iletisim@golgeyazari.com ya da golgeyazari@gmail.com e-posta adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Whatsapp'tan Ulaş