İçeriğe geç
Ana sayfa » Blog » Blog » Gölge yazarlık nedir? Hayalet yazarlık nedir?

Gölge yazarlık nedir? Hayalet yazarlık nedir?

  Gölge yazarlık nedir?

  Gölge yazarlık nedir? Hayalet yazarlık nedir? sorularının en yalın cevabı, bir kişiye ait bir eserin başka birisi tarafından yazılmasıdır. Bu eser türü çoğunlukla roman, öykü, çocuk kitabı gibi bir kitap dosyası olurken, çeşitli zamanlarda senaryo, tiyatro, makale veya tez gibi farklılıklar da görünmektedir.

  Gölge yazarlık nedir? Hayalet yazarlık nedir?

  Gölge yazarlık deyiminin dilimize geçişi hayalet yazarlık kavramı ile olmuştur. İngilizce ‘ghost writer’ kavramı birebir çeviri ile hayalet yazar olarak dönüşmüştür. Ancak zaman içerisinde bu kavramın en uygun karşılığı olarak gölge yazar kavramı türemiş ve dilimizde yaygınlaşmıştır.

  Gölge yazarlık nedir?

  Gölge yazarlık nedir?

  Gölge yazarlık, diğer bir deyişiyle hayalet yazarlık, birçok farklı nedenden dolayı, kaleme alması gereken eseri yazamayan kişilere yönelik verilen bir çeşit danışmanlık ve destek hizmetidir. Tıpkı yazar koçluğunu benzer bir şekilde, gölge yazarlıkta da amaç eser sahibinin yanında olmak ve ona kitabının en başından, yani yazım sürecinden destek hizmetinin başlatılmasıdır.

  Özellikle iş yoğunluğu, zaman yetersizliği ya da yazmaya yönelik yetenek eksikliği gibi nedenlerden dolayı o eseri profesyonel bir anlamda kaleme alacak birisine ihtiyaç duyulur. Bu kişi, eser sahibinin istekleri doğrultusunda talep edilen kitabı yazarak eserin ortaya çıkmasını sağlar. Üstelik ortaya çıkacak olan bu ürün, gerek edebi yönden gerekse dil bilimi açısından nitelikli bir eser olarak doğmaktadır. Çoğunlukla alanında uzman editörler ve tecrübeli yazarlarca verilen bu hizmet sayesinde, talep edilen kitabın profesyonel bir seviyede olması sağlanmaktadır.

  Gölge yazarlık ilgi gören bir alan mıdır? Kimler gölge yazarlık (hayalet yazarlık) desteğinden faydalanabilir?

  Gölge yazarlık desteği öncelikli olarak Amerika ve Avrupa’da doğmuştur. İnsanların kendi alanlarındaki kariyer planlamaları, maddi kazanç, prestij ve sanal itibarlarının güçlenmesi gibi birçok nedenden dolayı kitap çıkarmaya ihtiyaç duymuşlardır. Birçok ünlü yazar, şirket CEO’ları, akademisyenler ve ünlü kişiler profesyonel gölge yazarlardan destek veya danışmanlık hizmeti alarak kitaplarını çıkarmışlardır. Yazar koçlarıyla çalışmanın yanı sıra gölge yazarlarla çalışmaları sayesinde eserleri diğer rakip veya alternatiflere göre çok daha ilgi görmüş ve buna ek olarak aktardıkları tecrübe ve bilgileri sayesinde insanlara hizmet etmişlerdir.

  Diğer yandan dünya çapında birçok ünlü yazar da gölge yazarlık hizmeti sunmuşlardır. İhtiyaç halinde farklı kişiler için istedikleri kitapları kaleme alarak gölge yazarlık yapmışlardır.

  Gölge yazarlık yelpazesi bir hayli geniştir. Birçok farklı alan ve koşulda gölge yazar ile çalışılabilir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.

  • Eser sahibi tarafından kurgusu ve projesi hazırlanan roman taslaklarında
  • Çeşidi, türü, karakterleri planlanan roman taslaklarında
  • Çocuklarının bir kitap kahramanı olmasını isteyen ebeveynlerin talep ettikleri
  • Gerek kendisi gerek başkasının hayatının anlatılması istenen biyografi ve otobiyografi kitaplarında
  • Temel seviyede içeriği belirlenmiş inceleme ve araştırma kitaplarında
  • Temek konusu belirlenmiş kişisel gelişim kitaplarında
  • İçerik bilgileri derlenmiş gezi veya hatırat kitaplarında
  • Akademik çalışmaları gerçeklemiş kitap ve tezlerde
  • Alan çalışmaları tamamlanmış birçok bilimsel makale, proje, kitap ve tezlerde

   

  Gölge yazar ile nasıl iletişime geçebilirim?

  Gölge yazarlık hakkında daha fazla bilgi alma ve gölge yazarla çalışmak için sitemizin iletişim kısmındaki formu doldurabilir, iletisim@golgeyazari.com veya golgeyazari@gmail.com adreslerine e-posta göndererek sorabilirsiniz.

   

   

  Whatsapp'tan Ulaş